Geri Dönüşüm Nedir ?
"Geri Dönüşüm - Yeniden Kazanım" terimi olarak, kullanım dışı nesnenin yani çöpün ham madde olarak kullanılıp yeniden imalata katılmasıdır."

Neden Geri Dönüşüm ?

Tükettiğimiz maddeleri yeniden dönüştürme dönüşümü içine katabildiğimiz zaman öncelikle bunların tekrar ham madde olarak saklanması sağlamlaştırılabilir. Böylece insan döviz artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması doğadan aldıklarımızı tekrar doğaya vererek azda olsa engellenmiş olur.

Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen parçaları tekrar ham madde olarak kullanmak, büyük miktarda enerji tasarrufu sağlamak mümkündür. Bir örnek vermek gerekirse yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilme oranları %35'e varan enerji tasarrufu sağlar. 

Çöpteki eşyaların ham madde olarak tasarrufunu çevrenin yasaklanmasının her geçen gün artmasını da önleyebiliriz. Hurda kağıdı tekrar kağıt üretiminde kârda hava yasağını %74-94, su yasağını %35, su kullanımını %45 azaltıyoruz. Örneğin bir ton atık kağıdın kağıt hamuruna katılmasıyla 20 ağacın kesilmesini engelleyemeyiz. Bunların arasında, çevremize-doğaya, ülke ekonomisine ve birbirimize olan sorumluluğumuzdan dolayı günümüzde herkesin yeniden dönüşüm projesi içinde yer alması gerekmektedir. 

Geri Kazanım yaptığımız türlerden bazıları: Soyma Bakır, Hurda Bakır, Hurda Sarı, Bakırlı Alüminyum Petek, Hurda Karışık Kablo, Tek Tip Kablo, Hurda Kurşun, Hurda Çinko, Tutya Zamak, Hurda Krom. Geri Kazanım yaptığımız Alüminyum Türleri: Tel Alüminyum, Jant Alüminyum, Matbaa Ofset Kalıbı, Araiş Alüminyum, Yumuşak Alüminyum, Alüminyum Piston, Kalın Alüminyum, Serpantin Alüminyum, Alüminyum Talaş, Alüminyum Radyatör.